4.1. Binomni raspored
Last updated
Was this helpful?
Last updated
Was this helpful?
Binomni raspored predstavlja raspored prekidnih obilježja i koristi se kada slučajna promjenljiva može da uzme jednu od dvije moguće vrijednosti, koje su međusobno isključive. Obično se ovi ishodi označavaju kao uspjeh i neuspjeh (primjeri: modeli vjerovatnoće defaulta, PD - dobar/loš, churn modeli - ostaje/ napušta, modeli prijevremene otplate - otplaćuje prije vremena/redovno otplaćuje…). Binomni raspored u potpunosti je određen brojem pokušaja (n) i vjerovatnoćom uspjeha, tj. uspješnog ishoda (p). Funkcija vjerovatnoće binomnog rasporeda definisana je sljedećom formulom:
gdje:
predstavalja binomni koeficijent, broj pokušaja, vrijednost za koji računamo vjerovatnoću i vjerovatnoću uspjeha.
Primjer 29: Na osnovu istorijskih podataka o razvoju portfolija u posljednjih 10 godina, izračunata je prosječna vjerovatnoća defaulta (PD) od 2.5%. Kolika je vjerovatnoća da će od narednih 1000 novoodobrenih kredita defaultnih biti između 20 i 40, ukoliko se prosječni PD smatra stvarnim?
Primjer 30: Za PD iz Primjera 26 izračunati vjerovatnoću da će od narednih 1000 novoodobrenih kredita defaultnih biti manje od 25, ukoliko se prosječni PD smatra stvarnim.
Primjer 31: Za PD iz Primjera 26 izračunati vjerovatnoću da će od narednih 1000 novoodobrenih kredita, defaultnih biti 40 ili više, ukoliko se prosječni PD smatra stvarnim.
Pored vjerovatnoća nekog kvantila, možemo računati i vrijednosti (kvantile) za zadatu vjerovatnoću koristeći funkciju qbinom
, koja je inverzna funkcija funkcije pbinom
.
Primjer 32: Dat je prosječni PD od 2.5%. Pod pretpostavkom da PD prati binomni raspored, za 1000 novoodobrenih kredita koji je maksimalni broj default iznad kojeg postoji svega 10% vjerovatnoće da će ostvareni PD biti veći od prosječnog?