6.8.1. Jarque-Bera test normalnosti
Jarque-Bera test testira da li vrijednosti analiziranog obilježja prate normalni raspored i to na način što ispituje da li se koeficijent asimetričnosti (engleski skewness) i spljoštenosti (engleski kurtosis) poklapaju sa očekivanim vrijednostima iz normalnog rasporeda (0 i 3). Test statistika ima sljedeću formu:
gdje predstavlja broj opservacija analiziranog obilježja, predstavlja vrijednosti koeficijenta asimetričnosti, dok predstavlja vrijednost koeficijenta spljoštenosti. Izračunata test statistika prati hi-kvadrat raspored sa dva stepena slobode. Nulta hipoteza testa jeste da vrijednosti analiziranog obilježja prate normalni raspored, tako da ukoliko je izračunata p vrijednost manja od nivoa značajnosti, u tom slučaju možemo odbaciti nultu hipotezu.
U zavisnosti od načina računanja koeficijenata asimetričnosti i spljoštenosti moguće je da različiti R paketi daju neznatno drugačije rezultate test statistike. Potencijalna razlika trebalo bi da se odnosi jedino na imenilac izraza za računanje varijanse za koeficijente asimetričnosti i spljoštenosti koja uzima vrijednosti (obično računat za uzorak) ili (obično računat za populaciju). Naredni primjer pretpostaviće da se koeficijenti oblika distribucije računaju za populaciju, kako bi se reprodukovali isti rezultati implementacije testa iz R paketa tseries
.
Primjer 53: Importovati podatke iz fajlova PD.csv i LGD.csv, a zatim testirati normalnost obilježja PD (kolona PD), realizovanog LGD-ija (kolona LGDR) i ocijenjenog LGD-ija (kolona LGDE) primjenom Jarque-Bera testa za nivo značajnosti od 5%.
Last updated
Was this helpful?