6.8.2. Pearsonov hi-kvadrat test normalnosti
Last updated
Was this helpful?
Last updated
Was this helpful?
Pearsonov hi-kvadrat test odnosi se na kvalitativni set podataka i testira da li postoji statistički značajno odstupanje distribucije realizovanih podataka od distribucije očekivanih podataka (normalnog rasporeda u ovom slučaju). Primjena hi-kvadrat testa u praksi daleko je šira od primjene testiranja normalnosti. Test statistika računa se po sljedećoj formuli:
gdje predstavlja broj realizovanih vrijednosti analiziranog obilježja u -toj klasi, broj očekivanih vrijednosti analiziranog obilježja u -toj klasi, dok predstavlja ukupan broj klasa u koje su grupisanje vrijednosti obilježja. Nulta hipoteza testa jeste da vrijednost test statistike prati hi-kvadrat raspored sa, u narednom primjeru, stepeni slobode, tako da ukoliko je izračunata p vrijednost manja od nivoa značajnosti, u tom slučaju možemo odbaciti nultu hipotezu.
Na osnovu test statistike i generalnog opisa testa, dolazi se do zaključka da numeričko obilježje treba prvo transformisati, pa tek onda implementirati test. Konkretno za primjenu testiranja normalnosti neophodno je odrediti broj klasa, realizovani i očekivani broj opservacija unutar klasa pod pretpostavkom da očekivane vrijednosti prate normalan raspored. Naredni primjer prikazuje jedan od načina određivanja ova dva parametra i primjenu Pearsonovog testa normalnosti.
Primjer 54: Za podatke iz Primjera 53, testirati pretpostavku da vrijednosti analiziranih obilježja prate normalni raspored primjenom Pearson hi-kvadrat testa za nivo značajnosti od 5%.